Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

20 lat powiatu żarskiego. Dla wielu z nas radnych to nie praca, a misja!- mówi Małgorzata Issel.

Lucyna Makowska
Małgorzata Issel w radzie powiatu pracuje już piątą kadencję.
Małgorzata Issel w radzie powiatu pracuje już piątą kadencję. Lucyna Makowska
Powiat żarski liczy sobie już 20 lat. Małgorzata Issel, wicestarosta, jest jego radną już piątą kadencję. - To spory szmat czasu, sporo spraw, często trudnych, ale i odpowiedzialnych decyzji.

Była pani radną od początku, niemal przez wszystkie kadencje, jak rodziła się samorządność w powiecie?
To był wysiłek wielu osób, radnych, starostów, administracji, dyrektorów i pracowników placówek podległych starostwu. Praktycznie sami się tego uczyliśmy. Często na własnych błędach. Rzeczywiście radną jestem już piątą kadencję z jedną przerwą. Mało kto dziś pamięta, że w pierwszej kadencji w radzie zasiadało 41 samorządowców, z czasem ta liczba zmalała do 21. Wraz ze mną w radzie przez 20 lat pracowało kilku radnych. To m.in. Marek Cieślak, Edward Skobelski, Roman Mazurkiewicz czy Józef Radzion, starosta obecnej kadencji. Dyrygentami tych zespołów przez te 20 lat byli starostowie:Marek Cieślak, Edward Skobelski czy Janusz Dudojć. W biurze rady od początku pracuje pani Barbara Suprynowicz, która zawsze służy pomocą, i dobrym słowem.

Okrągłe 20- te urodziny powiatu skłaniają do bilansów, refleksji?
Efekty tej działalności widzimy na każdym kroku, wystarczy spojrzeć jak przez ten okres zmieniły się nasze szkoły, poradnie, to też inwestycje w drogi, chodniki, wiadukty. To też ścieżki pieszo rowerowe, które poprawiają bezpieczeństwo naszych mieszkańców, jak ta łącząca żarską dzielnicę Kunice z centrum miasta czy zbudowana w zeszłym roku ścieżka wokół Zalewu Karaś w Lubsku. Obie w ramach projektu „Przygoda z Nysą”. Kwitnie rozbudowa szpitala, który przejęliśmy z potężnymi długami. Nie dość, że na swoich barkach ciągle jeszcze dźwigamy spłaty zadłużenia, to dzięki dobremu zarządzaniu lecznica rozwija się otwiera na nowe usługi, także komercyjne. Wiele oddziałów nie tylko udało się utrzymać, poszerzać działalność istniejących, ale i tworzyć nowe, jak oddział dziecięcy, czy geriatrię. Jak dziś pamiętam wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę hali Powiatowego Centrum Sportu, przed 16 laty, czy otwarcie Domu Dziecka w Lubsku, budowę dwóch budynków domów dziecka w Żarach.

O ile pamiętam powiat żarski wprowadził jako pierwszy w kraju szczepienia dziewcząt przeciwko HPV.
Rzeczywiście, były to pionierskie działania, od 2013 roku zaszczepiliśmy kilka tysięcy dziewcząt naszego powiatu. Akcja trwa do dziś. A dla wielu samorządów w Polsce staliśmy się wzorem.

Co uważa Pani za największy dotychczasowy sukces?
Strzałem w dziesiątkę było pozyskanie blisko 25 mln zł na modernizację szkolnictwa zawodowego w powiecie w 2017 roku. To pierwszy taki zastrzyk pieniędzy dla naszych szkół w 20-letniej historii powiatu. Wymagało to sporo starań, ale udało się. Dzięki temu udało się wyremontować budynki, wyposażyć warsztaty i pracownie w najnowszej generacji sprzęt, wprowadzić stypendia i płatne praktyki zawodowe. Konieczne było łączenie szkół, ale odbyło się to bezboleśnie. Dzięki tym środkom przekształciliśmy również dawną Samochodówkę w nowoczesne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Rolls-Royce Silver Ghost z drewna w Swiss Krono w Żarach. WIDEO:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto